benimicinkoclukKoçluk Sürecim ve Eğitimlerim

2011 bahar dönemi itibariyle Nişantaşı Aralık Derneği’nde aldığım koçluk seansları ve takip ettiğim koçlukla ilgili kimi atölye çalışmaları beni koçluk öğretisiyle buluşturdu. Koçluk seansı aldığım dönemde kendimle ilgili içsel motivasyonumun yüksek düzeyde olduğunu,  çözüm odaklı olduğumu,  çevremdekileri pozitif düşünce yapımla etkilediğimi, onların kendi doğrularını bulmalarına sorduğum sorular ile destek olduğumu fark ettim.  Bu farkındalık koçluğu büyük bir heyecan ile meslek olarak seçmeme neden oldu. Böylece, insanın önce özüne yönelmesi,  ileri doğru adımları önceden tayin etmesi, pozitif geri bildirimleri hayata dahil etmesi ile kişinin kendi performansını geliştirmesinin daha kolay olduğunu aktararak çevreme koç kimliğimle destek olmaya başladım.  Düşünce sınırlarını esnetmenin yarattığı farkları önce kendim gördüm ve deneyimledim. Güçlü soruları daha çok soran tarafta olmanın hayatımı kolaylaştırdığını fark ettim . Güçlü soru soran iyi bir dinleyici olmayı iyi bir konuşmacı olmaya oranla daha sık seçmeye başladım.

Bu süreçten sonra daha çok heveslenerek kendimi bir dizi eğitim içinde buldum. Aralık Derneği’nde bir koç, eğitmen olan Derya Akkaya’dan kariyer koçluğu, stres yönetimi, ilişkiler koçluğu ve yaşam koçluğu eğitimlerimi aldım.

Aynı dernekte kadın ve erkeklerin zihinlerinin farklı çalışmasına ilişkin ilgi çekici tespitlerde bulunan interaktif bir vaka-i aşk atölye çalışmasına katıldım. Bu eğitimler sırasında aynı yeryüzünü paylaşan iki farklı cins olarak iletişim kazalarımızı gördükçe toplumca en sık kendimizi içinde bulduğumuz yanılgılardan biri olan beyin okumaya meraklı olmanın, bir şeyleri bilmeden sadece sanarak yaşamanın kimseye bir şey kazandırmadığını ve zamandan çaldığını gördüm.

Felsefeye yönelik Prof. Dr. Atilla Erdemli’nin çeşitli dönem filozoflarının ve eserlerinin incelendiği “Yaşama Felsefesi” seminerlerini takip ettim.

Türkolog Ali Canip Olgunlu’dan tasavvuf alanında dersler aldım.

2012 Haziran itibariyle merkezi Amerika’daki Association for Coaching’e kayıtlı Fa Coach Academy’den, Ocak 2014 itibari ile de ICF’den akreditasyonumu alıp bireysel ve kurumsal koç ünvanımı elde ettim.

Sadece ön bilgi amaçlı, Panik Atak Dostları Derneği’nin “bağımlılıkları önleme ve müdahale eğitimini” aldım. Psikolojik Eğitim, Terapi ve Araştırma Derneği PETAD’ın Bezdiri ve Mobbing eğitimine katıldım. Böylece mobbing eğitimi ile iş yerinde güç ve kontrol sahibi olan kişinin ya da grubun yıldırma ve psikolojik bezdirme ile karşı tarafa yönelik sistematik baskı kurması konusuna daha profesyonel bir bakış açısı elde ettim.

2013 yılında Portland International  NLP & Coaching Education Center’ın İstanbul NLP Akademi tarafından verilen renkli kafasertifika programlarına katıldım. Sırasıyla NLP Practitioner ve NLP Master Practitioner eğitim programlarını başarıyla bitirdim. Aynı merkezde yine hepsi uluslararası sertifikalı öğrenci koçluğu eğitimi, hafıza teknikleri ve hızlı okuma eğitimlerimi tamamladım.

Bütün bu aldığım eğitimler neticesinde diyebilirim ki koçluk süreci bir yandan insanı derinleştiren, düşündüren bir yandan da hayatımızda gerçekleştirmek istediğimiz eylemleri hayata geçirmemize yardım eden bir süreç. Koçluk kişinin kendi merkezinde kalmasına dikkat çekerken etrafıyla da dengede bir ilişki içinde bulunmasına katkı sağlıyor. Koçluk bir yolculuk ve hayatın her anının tadının çıkarılmasının önemini keşfetmemize yardımcı oluyor. Elde ettiklerimizden çok kime dönüştüğümüzün gerçek başarı olduğunu fark ettiriyor.

Bu eğitimler öncesindeyse hala sevgiyle andığım Eskişehir’de dolu dolu dört yıl okudum. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü mezunu biri olarak girdiğim AIESEC’in Ukrayna’da iki ay gönüllü olarak çokuluslu toplumsal bir projesine katıldım. Ukrayna’nın çoğu az gelişmiş bölgeleri olmak üzere dört bir yanında lise ve üniversitelerde sunumlarımla Türkiye’yi tanıttım. Romanya’da aynı projeyle ilgili üniversite öğrencilerine sunumlar yaptım.

Yönetim kadroları dahil olmak üzere uluslararası firmalarda bir çok iş deneyimim oldu. Eğitime hep önem vermiş biri olarak ticaretten uzaklaşmayı seçerek kendime yoğun tempom arasında daha sözel bir alanda ikinci bir üniversite okuma izni verdim.

2013 sonbahar dönemi itibariyle ikinci üniversitem olan İstanbul Üniversitesi AUZEF Sosyoloji birinci sınıf öğrencisi olarak iş hayatıma kendi merkezimdeki bireysel ve grup çalışmalarıyla, kurum içi eğitim programlarıyla devam etmekteyim.

Özge Göçer