NLPNLP, İngilizce “Neuro-Linguistic Programming” ifadesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu ifade ilk başlarda “Sinir Dili Programlaması” şeklinde Türkçeleştirilmiş. Açıkçası bu Türkçe açıklama bana hiçbir şey ifade etmiyor. Olsa olsa Dr House un dizisinde geçebilecek bir tıbbi terim gibi. Soğuk buluyorum bu ifadeyi. Benim için NLP ise modelleme demek. Bir beceriyi modellemek bu beceriye sahip kişinin bunun hakkında nasıl düşündüğünü bunu yapabilmesini mümkün kılan değer ve inançlarını keşfedebilmektir. Burada NLP nin ön varsayımı bir insan bir şeyi yapabiliyorsa bunu modellemek ve başkalarına öğretebilmek mümkündür ilkesine dayanır.

NLP ye bireysel merakım yeni değil. NLP ye ilgi duyduğum yıllar, ayrıca hafıza tekniklerinde de kendimi geliştirmeye çalıştığım, Melik Duyar’ın mavi bilgimatik setlerine de meraklı Marmaris’te bir öğrenci olduğum ortaokul- lise dönemlerime kadar dayanır. O yıllardan bugünlere NLP ile ilk kez tanışanlara ya da zaten bir fikri olanlara önce NLP nin ne olmadığını aktarmak istiyorum. NLP sihirli bir değnek dokunuşu ile hayatımızı tümden değiştirmemizi sağlayan bir araç değildir. NLP  sadece bir modelleme yöntemidir. Peki neyi modeller? Özetle bir kişi başarabiliyorsa, sen de başarabilirsin ilkesi üzerine çalışır. Bunu yaparken de bazı tekniklerden faydalanır.  Başarısızlık yoktur, geri bildirim vardır ilkesine odaklıdır. NLP, koçluk konusu olan kimi değişim çalışmalarında sıkça kullanılarak daha etkin ve hızlı sonuç almayı sağlayan bir yöntemdir.

NLP son dönemlerde ticari kaygılar ile her ilgi çekici konunun yanına, özellikle büyük şehirlerde eklenmeye başladı. Özünden uzaklaşan hiçbir yaklaşımın samimi kalamayacağı, faydalı olamayacağı hatta anlaşılamayacağı inancındayım. NLP nin ticari kaygılar ile neredeyse NLP ile kelliğe çözüm diye bir paket program satacak hale gelmesi ve buna paralel olarak kimilerinin NLP’ye bir can kurtaran simidi gibi sarılması ortada bir anlam karmaşası yaşandığının da işareti. İşte bu yüzden NLP nin kapsamı çok geniş olmakla birlikte bir modelleme yöntemi olduğunu, en temelde doruk performansı modellemeyle uğraştığını belirtmekte fayda görüyorum.

Özge Göçer