Öğrenci KoçluğuUzmanlık alanım olan öğrenci koçluğu ile ilgili en temel soruyu yanıtlayarak başlamak istiyorum.

Öğrenci koçu kim değildir?

1)     Öğrenciyi ders çalıştıran, arkasından onun ödevlerini kontrol eden kişi değildir.

2)     Rehber öğretmeni ya da psikoloğu rolüne bürünen kişi değildir.

3)     Ebeveyni değildir.

4)     Öğrenciye akıl hocalığı yapan mentoru değildir.

Peki öğrenci koçu kimdir?

Öğrencilerin yaşamları ile ilgili önemli karar almalarına ya da zorlu dalgalar arasında yüzerken daha güçlü kulaçlar atmalarına destek olan kişidir.

Öğrenci koçluğu psikolojik problemi olmayan öğrencilerin kendi rotalarını çizerken hedefe varmalarına yardımcı olacak düşünce yapısını kazandırmak üzere tasarlanmış planlı ve süreli bir yolculuktur.

Öğrenci koçu öğrencinin potansiyelini fark etmesine yönelik koçluk tekniklerinden yararlanır, öğrencinin rotasında kalmasına destek olur, bir süreliğine koç ve öğrenci aynı teknede yol arkadaşı olurlar.

En güçlü özelliklerimden birinin yaş farkı gözetmeksizin çocuk yaşlı demeden her yaştan insan ile rahat iletişim kurabilmem olduğunu söyleyebilirim. Her yaş grubuyla vakit geçirmekten ayrı bir keyif alan biriyim. Özellikle İlköğretim ve lise dönemindeki öğrenciler ile geçirdiğim zaman dilimlerinde enerjim onlarla çok kolay uyumlanıyor.

Öğrenci koçluğunu uzmanlık alanım olarak seçme sebebim; öğrencilerin vizyon ve amaçlarını belirlemelerine, kendilerine daha iyi hedefler koymalarına, hedeflerine daha hızlı ulaşmalarına yardımcı olmak. Hayatlarının en güzel dönemlerinde öğrencilerin hayallerine erişebilmeleri konusunda onlara bir koç desteği vermeyi arzulamam beni öğrenci koçluğuna yönlendirdi. Bu konuyla ilgili Ulu Önder Atatürk’ün  “Öğrenci her ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın. “ sözünü kendime ilke edindim.  Bu kapsamda, okul hayatlarındaki performanslarını attırmaya odaklı koçluk tekniklerinden faydalanırken kendi kararlarının arkasında durabilecek özgüven sahibi bir yeni neslin geleceğe kazandırılması hususunda çorbada benim de tuzum olsun istedim.

Özge Koçluk Merkezi, öğrenci koçluğu seanslarında hızlı okuma, hafıza teknikleri, zaman yönetimi gibi öğrenci başarısını maksimize edecek hizmetleri de  vermektedir. Bu hedefleri gerçekleştirmek için öğrenci ile 3-12 ay süreyle haftada bir kere ortalama 45 dk çalışılır. Grup çalışmalarında bu süreler değişiklik gösterebilir.

Özge Göçer