Özge Koçluk Merkezi Nasıl Doğdu? 

Koçluk MerkeziÖzge Koçluk Merkezi’ni  koçluk ve NLP alanlarında aldığım çeşitli eğitimler neticesinde değişim ve dönüşümün mümkün olduğuna yönelik sonsuz inancım ile hayata geçiriyorum. Amacım, NLP master trainer bakış açımla Association for Coaching ve ICF’e kayıtlı bireysel ve kurumsal koç kimliğimle, almış olduğum öğrenci koçluğu uzmanlığımla öncelikle öğrencilerin kendilerini dönüştürmelerine katkıda bulunma yönünde. Tabii bunun dışında ÖKM’de sınırlı sayıda yetişkinlere de hitap edecek atölye çalışmaları ile koçluk süzgecinden çeşitli konuları kimi başlıklar kapsamında (etkili iletişim becerileri, motivasyon arttırma, soru sorma teknikleri, iyi dinleyici nasıl olunur vb)  birlikte gözden geçirip sohbet etme fırsatı yakalayacağız. Özge Koçluk Merkezi kişilere öğrenci ve yaşam koçluğu alanlarında hizmet verirken koçluk becerilerini öğrenmek isteyen gruplara yönelik NLP, Liderlik, Etkili İletişim, Turizmde Kültürel Koçluk gibi bütünsel programlar sunan, aynı zamanda kurumlara ihtiyaçları doğrultusunda eğitim programları tasarlayarak koçluk alanında hizmet veren bir Eğitim Danışmanlık firması olarak faaliyet göstermektedir.

Hikayenin tamamını merak edenler okumaya devam edebilir :)

Koç Özge2013 yılının Temmuz ayı. Marmaris’te sıcak mı sıcak bir hava. İstanbul’da daha çok iş ve eğitim odaklı nasıl geçtiğini anlamadığım dört buçuk seneye yakın zaman dilimi geride kalmış ve ben bir süreliğine doğduğum topraklardayım. Teşvikiye’de yaşamak  benim için çok keyifli, İstanbul’u sevmenin yeri apayrı olsa da kendimle derinlemesine baş başa kaldığım bir an Marmaris ile aramda kelimelere dökülemeyecek kadar güçlü olan bağı ve uyumu ruhumda hissediyorum ve İstanbul’dan yaz sonunda Marmaris’e dönüş yapma kararımı işte o an veriyorum. Hayallerimi, hayal kurmayı öğrendiğim topraklarda gerçekleştirmek için yola çıkıyorum. Kendime ait bir koçluk merkezi açarak  dönüşüme açık  zihinlere katkı sağlamaya dünyaya gözlerimi açtığım ilk yerden başlama fikrini netleştirdiğim zaman  insanların güneşe 12:00 – 16:00 arasında çıkmasının uzmanlar tarafından önerilmediği çok sıcak bir yaz gününe rastlar.

Özge Koçluk Merkezi’ni çeşitli koçluk ve NLP sahalarında aldığım eğitimler neticesinde değişim ve dönüşümün mümkün olduğuna ayrıca bir ve bütün olmanın insanın kilit noktalarından biri olduğuna yönelik sonsuz inancım ile hayata geçiriyorum. Kişi isterse değişir. Değişimin ilk anahtarı ise harekettir. Duygular ve düşünceler zaman içinde eyleme dökülmezse bir sarmalda zihnimizi bulmamız ise normaldir. Harekete geçme engellerimiz arasında ise korkular, endişeler, kaygılar, kendine güvensizlik gibi durumları sayabiliriz ve bunları çoğaltabiliriz. Bu bağlamda size koç (coach) ve coachee arasındaki ilişkiden biraz bahsedeyim ve ÖKM’de bir koç olarak nasıl hizmetler vereceğime değineyim.

Öncelikle bir koçun vereceği seanslarda misyonu yanındaki kişiye akıl hocalığı yapmak, psikologculuk rolüne bürünmek değildir.kocluk Yaşam çarkımızla ilgili gelişime ihtiyaç duyduğumuz konuda bir koç kimseye bir şey öğretmez, ders vermez ya da mentorluk yapmaz. Tanı hiç koymaz,zaten kesinlikle hekimlik yapmaz. Bunların hepsi de saygı duyulan bambaşka branşların işidir. Koç sağlıklı olarak nitelendirebileceğimiz kişilerle çalışır. Koç, kişinin bulunduğu andan gelecekteki hedefine doğru çıktığı yolda bir süreliğine yol arkadaşı olur. Koç, İngilizcede de geçen coach kelimesinden hareketle  “bir yerden bir yere taşıyan” anlamına gelir. Koç, kişinin (bu kişiye de coachee diyoruz ancak bu kelimenin tam Türkçe karşılığını müşteri ya da danışan kelimeleri maalesef tam karşılamadığından sonraki ifadelerde de coachee demeye devam edeceğim) alışmış olduğu düşünce yapısını zorlayarak olaylara ya da kendine farklı bir açıdan bakmasına yardımcı olur. Koç tavır, yaklaşım ve hareketlerini geliştirmesini destekleyip bir süre için coachee ye eşlik edecek olan yol arkadaşıdır. Direksiyonda ise coachee oturur. Kararlarıyla ilgili alacağı tüm sorumluluk coachee nindir . Koç ise bu noktada sorduğu güçlü ve etkin sorular ile kişinin özüne yönelmesine, pozitif tarafta kalarak hedefine giderken yoluna devam etmesine verdiği geri bildirimler ile destek olur, yanında yer alır.

Amacım, kendi yolculuğumun bir sonraki basamağı olan bu koçluk merkezini kurarak NLP master trainer bakış açımla Association for Coaching ve ICF’e kayıtlı bireysel ve kurumsal koç kimliğimle, almış olduğum öğrenci koçluğu uzmanlığımla öncelikle öğrencilerin kendilerini dönüştürmelerine katkıda bulunma yönünde.

Öğrencilerin hızlı okuma, hafıza teknikleri, vizyonel bakış açısına sahip olma, özgüven, motivasyon çalışmaları ile yaşadıkları toplumu da şekillendirerek bir adım daha öteye götürebileceklerine inanıyorum.

Tabii öğrencilere vereceğim bu koçluk hizmetleri dışında ÖKM’de sınırlı sayıda her yaştan yetişkinlere de hitap edecek atölye çalışmaları ile koçluk süzgecinden çeşitli konuları kimi başlıklar kapsamında (etkili iletişim becerileri, motivasyon arttırma, soru sorma teknikleri, iyi dinleyici nasıl olunur VB)  birlikte gözden geçirip sohbet etme fırsatı yakalayacağız.

Bakış açısı olarak kişilerin ister öğrenci olsun, ister yetişkin özlerine yönelerek kendi potansiyel kaynaklarını keşfettikçe planlı gelişim süreçlerini yılmadan takip ettikleri takdirde hedeflerine ulaşmalarının erişilebilir olduğundan yana taraf tutan, her bir insanın biricik ve özel olduğuna inanan bir koçum.

İşte bu hisler ve düşüncelerle kurduğum Özge Koçluk Merkezi kişilere öğrenci ve yaşam koçluğu alanlarında hizmet verirken koçluk becerilerini öğrenmek isteyen gruplara yönelik NLP, Liderlik, Etkili İletişim ve Turizmde Kültürel Koçluk gibi bütünsel programlar sunan, aynı zamanda kurumlara ihtiyaçları doğrultusunda eğitim programları tasarlayarak koçluk alanında hizmet veren bir Eğitim Danışmanlık firması olarak faaliyet göstermektedir.

Özge Göçer